blogspot hit counter
Kaliteli Köpek Maması- İstanbul Köpek Otel Pansiyonu

Kaliteli Köpek Maması

Paylaş
 

Kaliteli Köpek Maması

Kaliteli Köpek Maması

Bir köpek beslemeye karar vermek aslında zor bir karardır. Gerçekte evcil hayvan sahibi olmanın bir çocuk sahibi olmaktan çok da farkı yoktur. Bir köpek de bir çocuk gibi sevgi, şefkat, bakım ve ilgi ister. Köpekler veya evcil hayvanlar birer ev eşyası değillerdir. Yani çocuğunuza veya sevgilinize bir köpek yavrusu hediye ettiğinizde hediye aldığınız kişinin ona ömrü boyunca bakabileceğinden emin olmalısınız. Çünkü evcil hayvan bakımı büyük bir sorumluluk ve devamlılık isteyen bir iştir.

 

Köpek sahibi olan biri onu gerçekten ailesinin bir üyesi yapmalı ve sıkıldığında veya bakması zor geldiğinde terk etmeyecek kadar da sorumluluk sahibi olmalıdır. Evcil hayvan beslemenin sorumluluklarının başında ona doğru yuvayı bulmak gelir. Köpek veya başka bir evcil hayvan edindiğinizde öncelikle yaşayacağı ortamın fiziksel özelliklerini gözden geçirmelisiniz. Evcil hayvanınızın yaşayacağı ortam onun boyutuna, fiziksel yapısına, karakterine uygun olmalıdır. Evinize bir köpek sahiplenirken dikkat etmeniz gereken bir başka konu da köpek veya kedinizin sağlığı ve beslenmesidir. Bu konunun başında da evcil hayvan besinleri gelir.

 

Özellikle evinizde bir köpek beslediğinizde onun gelişimi için uygun ürünler kullanmalısınız. Köpeğinizi kendi yediğiniz yemeklerin artıklarıyla beslemeniz doğru bir davranış değildir. Yemeklerimize eklediğimiz tuzlar, salça, baharat, yağ gibi maddeler hem köpeğimizin gelişimini olumsuz yönde etkiler, hem de sindirim ve boşaltım sisteminde olumsuz etkiler yaratır. Kaliteli köpek maması kullanmak bu sorunların oluşmasını engeller. Kaliteli köpek maması kullanmak öncelikle yavru bir köpeğin yeterli ve dengeli beslenmesini sağlar. Bu da köpeğinizin gelişiminin iyi olmasını ve yetişkinliğinde uygun boy ve kiloya ulaşmasını büyük oranda etkiler. Kaliteli köpek maması kullandığınızda köpeğinizin kemikleri, dişleri, iç organları ve tüyleri sağlıklı olur. Köpeğiniz uygun miktarda kullanılan doğru mama sayesinde sindirim sorunları yaşamaz, dışkılaması düzenli olur ve kötü kokmaz.

 

Köpeğiniz çok küçükse eğer sütten kesildikten sonra veterinerinizin de tavsiyesi doğrultusunda köpeğinizin ırkına, özelliklerine, boyutuna ve yaşına en uygun mamayla beslemeye başlayabilirsiniz. Gelişimi iyi olan bir yavru köpek bir yaşına ulaştıktan sonra yetişkinler için uygun olan bir mamayla beslenmeye devam edebilir. Mama seçiminde en önemli nokta kullandığınız ürünün kaliteli köpek maması olmasıdır. Kurur mamalar daha çok tercih edilmesine karşılık haftada belli bir gün yaş mama kullanmak da köpeğiniz açısından iyi olacaktır. Kurur mama ile beslenen köpeklerde diş taşı, ağız kokusu, dışkı kokusu gibi olumsuz durumlarla kolay kolay karşılaşılmaz. Ancak kuru mama alırken de mamanın tanelerinin köpeğinizin yiyebileceği bir boyutta olmasına özen göstermelisiniz. Kaliteli köpek maması üreten firmalar köpeğinizin ırkına, ihtiyaçlarına, boyutlarına en uygun mama çeşitlerini ürün yelpazelerinde barındırmaktadırlar. Örneğin sıfır numara bir terrier köpeğiniz varsa onu büyük bir köpek için üretilmiş bir mamayla beslemeniz uygun olmaz. Ancak kaliteli köpek maması üreten firmalar bunu da düşünmüş ve pek çok ayrı mama çeşidi yel köpeğinizin ihtiyaçlarına en uygun köpek mamasını tasarlamışlardır.

Kaliteli Köpek Maması

Kaliteli bir köpek maması kullandığınızda aslında köpeğinizin yaşam kalitesini de yükseltmiş olursunuz. Yaşına, ırkına, sindirim özelliklerine uygun olarak beslenen bir evcil hayvan uzun bir ömür yaşamanın yanı sıra pek çok hastalıktan da doğal olarak korunmaktadır. Doğru ve kaliteli bir mama seçimi evcil hayvan dostlarımızın uzun yıllar bizimle yaşayabilmesi için ve sağlıklı bir ömür geçirebilmesi için çok çok önemlidir.

 

Bu yazı 2429 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Bunlar da ilginizi çekebilir