blogspot hit counter
Champion Dana Etli Aktif ve Çalışan Yetişkin Kuru Köpek Maması

Champion Dana Etli Aktif ve Çalışan Yetişkin Kuru Köpek Maması

Paylaş
 

Champion Dana Etli Aktif ve Çalışan Yetişkin Kuru Köpek Maması

Evinizde beslediğiniz köpeğiniz ya da sokaklarda yaşayan hayvan dostlarınız için alacağınız mamalarda yapacağınız seçim oldukça önem taşımaktadır. Hayvanlar açısından tek besin kaynağı olan ve her gün günlük olarak tüketilen yaş ya da kuru mamaların kaliteli ve sağlıklı olmaması halinde, yaşayacakları hayat da sağlıksız ve kalitesiz olacaktır. Bilinçleri ve iradeleri olmayan hayvanlar için sizin tarafınızdan seçilen mamalar onlar için doğru mama olmalıdır. Herhangi bir markete girdiğinizde kedi ya da köpekler için üretilen mamaların ve çeşitli eşyaların satıldığı reyonda pek çok farklı marka tarafından imal edilmiş mamalar olduğunu görebilirsiniz.

Ancak, doğru olanı seçmeniz çok önemlidir. Doğru mamayı seçerken dikkat etmeniz gerekenleri ve doğru mamanın seçilmemesi halinde karşılaşılabilecek sorunları bu yazıda sizler ve hayvan dostlarınız için topladık. Mama almadan önce bu yazıyı mutlaka okumalısınız. Doğru mamayı seçerken öncelikle yapmanız gereken uzman bir veteriner hekimden mama çeşidi ve markası hakkında öneriler almak olmalıdır. Ancak, bu imkânınız bulunmuyorsa internet ortamında yapacağınız araştırmalardan edinebileceğiniz en güvenilir bilgileri derlediğimiz bu yazıya mutlaka göz atın.

Doğru Mama Seçerken Köpeğinizin Yaşına Uygun Olduğuna Dikkat Etmelisiniz

Köpek maması üreten firmalar, tek bir çeşit mama üreterek tüm köpeklere uygun hale getiremezler. Yavru köpeklere ve yetişkin köpeklere verilmesi gereken mamaların içerikleri farklı olmalıdır. Bu nedenle, mama seçimi yaparken, ilk olarak mamayı tüketecek köpeğin yaşını doğru bilmeniz gerekiyor. Daha sonra, mamaların ambalajlarında bulunan bilgilerden köpeğin yaşına en uygun olanı hangisiyse onu seçmelisiniz. Yavru köpekler yetişkin olanlara kıyasla sağlıklı kemik gelişimi için, bol miktarda proteine ihtiyaç duyarlar. Yavru köpekler tarafından tüketilen mamalar kalorisi bol olan mamalardandır. Ancak, yetişkin köpekler aşırı kilo almaya eğilimli olduklarından onların yavru köpeklerin yediği mamalarla aynı kaloriye sahip mamaları tüketmeleri sağlık problemlerine davetiye çıkarmaktadır. Aşırı kilo alan yetişkin köpeklerin kalp damar hastalıkları yaşaması olasıdır. Yavru köpeklerin yetişkin oldukları döneme kadar, yavru köpekler için özel olarak üretilmiş olan ve sağlıklı gelişimlerini sağlayacak mamalardan tüketmeleri gerekmektedir.

Köpekler İnsanların Rahatlıkla Yiyebildiği Her Yiyeceği Tüketmemelidir

Doğru bilinen yanlışlar arasında en çok görüleni hayvanların da insanlar gibi beslenebileceğidir. Oysa hayvanların ve insanların sindirim ve bağışıklık sistemleri birbirinden oldukça farklıdır. Bu nedenle, insanların tüketmesinde sağlık açısından bir sorun yaratmayan bazı yiyecekler hayvanlar tarafından tüketildiğinde hastalıklar ortaya çıkabilir. Bunun önüne geçmek için köpeklere yağ ve tuz içeren ev yemekleri verilmemelidir. Köpeklerin süt içmesi de sağlıkları için olumlu bir etki yaratmayacaktır.

Bunun yanı sıra köpeklerin mama ve yavruyken mamalarına yumuşaklık vermesi için konacak et suyu haricinde yiyecekler yemeleri çeşitli sağlık problemlerine sebep olacaktır. Bunlar dışındaki yiyeceklerin hepsi aynı derecede olumsuz etkiye sahip değildir. Kimi yiyecekler, çok daha hızlı ve net belirtilerle köpeklerin sağlıklarında sorunlara sebep olmaktadır. Baharat ya da şeker içeren yiyecek maddeleri bunlara örnek olarak verilebilir.

Doğru Mama Seçilmediğinde En Sık Görülen Sağlık Sorunları

Köpeklerde yanlış mama yeme sonucunda en çok görülen problemler ishal, kusma, halsizlik, bağışıklık sisteminde çeşitli zayıflıklar ve iştahsızlıktır. Bu belirtileri gördüğünüzde hemen uzman bir veteriner hekime başvurmalısınız.

Köpek Maması Alırken Mamanın Markası Önemlidir

Champion Dana Etli Aktif ve Çalışan Yetişkin Kuru Köpek Maması

Marka tutkusu moda, ayakkabı gibi konularda sizde bulunmuyorsa da mama seçimi yaparken markalara dikkat etmeniz gerekiyor. Daha önce hiç duymadığınız bir marka tarafından üretilmiş mamaları alırken mutlaka bir uzmana danışmalısınız. Aksi halde, kalitesiz mama yiyen köpeklerde çeşitli rahatsızlıklar görülebilir. Champion Dana Etli Aktif ve Çalışan Yetişkin Kuru Köpek Maması pek çok veteriner ve hayvan sever tarafından tavsiye edilen, güvenilir ve yetişkin köpeklerin sağlıklı şekilde gelişmeleri için doğru içeriklere sahip olan bir mamadır. Köpeğinizin bunu tüketmesi halinde sağlık sorunu yaşama olasılığı oldukça düşük olacaktır.

Bu yazı 658 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak